poniedziałek, 13 czerwca 2016

Najstarszy działający mechanizm zegarowy w Polsce?


Najstarszy działający mechanizm zegarowy w Polsce?


Zegar w sercu Bramy Wielkiej zwanej Gryfem.

Utarło się powiedzenie, że z zegarem z Bramy Wielkiej Pałacu Branickich można umówić się na randkę, ale na autobus już niekoniecznie. Dlaczego tak?

Jeden z najstarszych działających mechanizmów zegarowych w Polsce tyka w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich. Jak przystało na staruszka raz się spieszy, a raz późni. Jan Klemens Branicki zamówił go przed 260 laty u szwajcarskiego kowala. Posiadanie takiego zegara w XVIII wieku było znakiem prestiżu. 

Mechanizm zegarowy w Bramie Wielkiej zwanej Gryfem, Białystok, fot.Joanna Radziszewska

Detale mechanizmu zegarowego.

Jak zapewnia Pan Witalis Puczyński, konserwator i opiekun "staruszka", 90% jego części jest oryginalna. Zegar składa się z trzech mechanizmów. Główny to mechanizm chodu. Dwa pozostałe to mechanizm bicia godzin i kwadransów. Wprawne oko dostrzeże, że zegar został wykonany metodą kucia swobodnego.  W jego elementach ukryte są ciekawe detale zdobnicze.


Mechanizm zegarowy w Bramie Wielkiej, Białystok, fot. www.lubiepodlasie.pl

Ciekawostki o zegarze.

Interesującym jest, że na początku miał tylko wskazówkę godzinową, a żeby dowiedzieć się która jest dokładnie godzina, należało usłyszeć ilość wybijających kwadranse gongów: 15ście, 30ści, 45ści po oraz o pełnej godzinie. Dodam, że zegar nakręcany jest siłą ludzkich mięśni przynajmniej raz na 48h.


SZCZEGÓŁY NA TEMAT ZWIEDZANIA MECHANIZMU ZEGAROWEGO

Jeżeli chcesz poznać szczegółową historię tego wyjątkowego zegara i zobaczyć jak działa,  należy udać się do Multimedialnego Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wielkiej w sezonie turystycznym (od maja do końca września). Wraz z kolegami przewodnikami wprowadzamy na zegar w określonych dniach (sezon 2018 w weekendy). Szczegóły na stronie portalu Facebook Informacja Turystyczna w Białymstoku.


WEJŚCIA NA ZEGAR W SEZONIE 2018!

Wejścia odbywają się w weekendy i dni wolne od pracy (w kalendarzu na czerwono) od weekendu 28-29 kwietnia do ostatniego weekendu września w godz 10:30-17:30 co pół godziny. Ostatnie wejście godz. 17:00.
 

Copyright lubiepodlasie.blogspot.com i Przewodnik turystyczny Podlaskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.